בלוג

מהות תחילה

אם אדם עיוור צבעים יתבקש למיין גולות הוא עשוי למיין אותם בציר חד ממדי מהבהיר ביותר עד הכהה ביותר. אבל אם יש לו ראייה צבע, המיון עשוי להיות מורכב יותר. אולי משהו כזה: אפשר לחשוב על עבודת הפילוסוף כבניית תפיסת מציאות קוהרנטית שמצליחה לשלב אלמנטים מהותיים שאנו חשים שהם חלק מהותי מהמציאות שלנו. כמו בדוגמאהמשך לקרוא "מהות תחילה"

איך לכלא מאמינים

יש מספר דרכים לכלא אנשים במצב של אמונה באידאולוגיה שאתה חושב שהיא רצויה. נתאר כאן אחת אחת מהן כאן: אידאולוגיה נוטה לקחת אלמנטים מסוימים מתוך המציאות ולהשתמש בהם כדי "לספר סיפור מושך". אבל אידאולוגיה זרה יכולה במקרים רבים להתבונן על אותם אלמנטים ולפרש אותם אחרת או להדגיש אלמנטים אחרים לייצר סיפור מתחרה. סיפור כזה פוגםהמשך לקרוא "איך לכלא מאמינים"

להיות להיפופוטם

ניקח את הצבי כבעיה אבולוציונית. מה יעזור לו לשרוד בצורה טובה יותר? אולי לרוץ מהר יותר? אולי להסתוות בצורה טובה יותר? אולי לעכל מזון בצורה אפקטיבית יותר? מה לגבי הפתרון: "להיות להיפופוטם"? אינטואיטיבית זה לא נראה כפתרון מקובל. למה? אם הצבי הופך להיפופוטם – אז אין צבי. זה כמו שלמישהו יש אתגרים רגשיים שונים והפתרוןהמשך לקרוא "להיות להיפופוטם"

תחום התוקף של מושגים

המושג "צפון" שימושי מאוד בניווט. בשלב מסוים, אם למשל עולים גבוה מדי מעל פני כדור הארץ וכבר נתקרב לירח, המושג "צפון" יאבד מערכו. בתחום המתמטי גבולות הרלוונטית של מושג מוגדרים היטב – כל המסקנות שניתן לגזור מסט אקסיומות נתון. הכל מאוד חד. הרבה מהתפיסות הפילוסופיות ניסו לקחת את המודל המתמטי והלוגי כמודל ולנסות להגדיר מושגיםהמשך לקרוא "תחום התוקף של מושגים"

טרמפולינת הבטון

מפתה לנסות לבנות תפיסת מציאות מאבני בניין שאינם דורשים אמונה סובייקטיבית. אבני בניין ברורים מאליהם. דרך אחת לנסות להתקדם לתפיסה כזו היא התבססות על החומר עצמו. כדי להטיל ספק בקיום החומר נראה שצריך תאוריה שדורשת הטעייה מכוונת ומתוחכמת להפליא המשלבת הונאה של כל חושינו וגם לא ברור שאפילו היא פותרת את היקום מחומר. אז אםהמשך לקרוא "טרמפולינת הבטון"

האווירה הנכונה לשיכון המציאות

כאשר הפילוסוף מנסה לפתח תיאוריה יש כמובן פן אינטלקטואלי אבל אני מאמין שהבעיה העמוקה יותר שהוא מנסה לפתור היא למצוא את "האווירה הנכונה" שנכון לשכן בה את המציאות. אולי כבר יש לו איזו תפיסה בסיסית לגבי האווירה המתאימה והוא מנסה לעבד אותה במקביל לניסיון לשכן בה את המציאות. בהתבוננות זו הפילוסופיה היא סוג של שירההמשך לקרוא "האווירה הנכונה לשיכון המציאות"

מאגרי הפוטנציאל של המציאות

נדמיין שאנחנו היינו צופים בעלי יכולת תצפית בלתי מוגבלת ואינטליגנציה עצומה והיינו נמצאים בנקודת תצפית דמיונית על היקום ביום הולדת המאה שלו למפץ הגדול. לא היינו רואים שום כוכבים ושום גלקסיות אבל כיוון שאנחנו כל כך אינטליגנטיים היינו מבינים שהם יגיעו. אין כמובן שום דבר שדומה ליצור חי. אין אפילו אינטראקציה כימית מעניינת כיוון שכלהמשך לקרוא "מאגרי הפוטנציאל של המציאות"

שימוש סלקטיבי בעיקרון כללי

אין בעיה להגיד: "בא לי גלידה", אבל צריך לא מעט עבודה אם רוצים להצדיק טענה כזו במשהו שנראה כמו טיעון פילוסופי. טיעון פילוסופי נראה חזק יותר ככל שהוא כללי יותר. ניקח את העיקרון הבא: "לא נכון להשוות בין תפיסות תרבותיות". זה נראה כללי כיוון שהוא לכאורה לא מגבה חשק של אדם ספציפי או ערך שלהמשך לקרוא "שימוש סלקטיבי בעיקרון כללי"


למעקב אחר הבלוג שלי

לקבלת תוכן חדש ישירות לתיבת האימייל.

%d בלוגרים אהבו את זה: