תחום התוקף של מושגים

המושג "צפון" שימושי מאוד בניווט. בשלב מסוים, אם למשל עולים גבוה מדי מעל פני כדור הארץ וכבר נתקרב לירח, המושג "צפון" יאבד מערכו. בתחום המתמטי גבולות הרלוונטית של מושג מוגדרים היטב – כל המסקנות שניתן לגזור מסט אקסיומות נתון. הכל מאוד חד.

הרבה מהתפיסות הפילוסופיות ניסו לקחת את המודל המתמטי והלוגי כמודל ולנסות להגדיר מושגים בצורה ברורה ככל האפשר כך ש"לא יהיה ניתן להוציא אותם מהקשרם". כלומר, שהמושג יהיה מוגדר כל כך טוב שהוא ישמור על משמעותו בכל אופן וכל תחום שבו נשתמש בו.

אני לא חושב שזה אפשרי. כאשר לוקחים מושג ומתחילים לנתק אותו עוד ועוד מההקשר בו הוא נוצר סביר שנגיע למקום שבו הוא כבר לא רלוונטי או שצריך עבודה חדשה כדי לאפשר לו להיות רלוונטי.

ניקח למשל את המושג של "מידע". לכאורה מושג ברור. אפשר לשמור מידע בדיסק און קי. להעביר אותו למחשב. להעביר אותו לענן. לצפות במידע כטקסט או וידאו בהתאם לדבר שאותו הוא מייצג.

אבל מה אם נשאל: "האם אבן מכילה מידע?". כבר השאלה אולי מוציאה אותנו משיווי משקל. איזה מידע יכול להיות באבן? אבל כל אבן מייצגת את המידע שבמקום בו היא נמצאת יש אבן. בכל זאת, אנחנו מאמינים שבכל זאת כנראה יש הבדל בין המידע בדיסק או קי ובין המידע באבן וייתכן שנרצה לדייק את הגדרת המידע שלנו באופן שיתרגם את התפיסה האינטואיטיבית שלנו שמדובר בשני דברים שונים לניסוח קוהרנטי מסוים. אולי נחליט לצמצם את הגדרת המידע לדבר שניתן להעביר מפורמט אחד לאחר. אבל מה לגבי המידע שבקוד הגנטי? אפשר עם הטכנולוגיה כיום לקרוא רצף של דנ"א אבל הייצוג הדיגיטלי שלו כבר לא מתפקד. אולי נכון יותר לראות את המידע הגנטי לא כמידע אלה כ"הוראות".

אתגרים מסוג זה יצוצו בכל פעם שננסה להשתמש במושגים במקום רחוק מההקשר בו נוצרו. לכן כדאי לראות מושגים כ"קטעי מפה" שמאפשרים לנו לנווט במרחב מסוים אבל לא "ביקום כולו".

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

%d בלוגרים אהבו את זה: